To wszystko zależy od tego na jakim etapie jest leczenie kanałowe. Jeśli kanały są wypełnione i ząb jest zabezpieczony w odpowiedni sposób, to nic się nie stanie, możemy spokojnie poczekać, aż sytuacja wróci do normy.
Jeśli leczenie kanałowe jest rozpoczęte i mamy wkładkę antybiotykową/lekarstwo również nie ma niebezpieczeństwa, nawet jeśli przedłużymy ten stan o parę tygodni. Ząb jest zamknięty hermetycznie jesteśmy bezpieczni. Należy jednak obserwować stan opatrunku: czy opatrunek jest obecny w zębie, czy też uległ częściowej lub całkowitej utracie. Zalecamy również unikanie nagryzania twardych pokarmów – ząb wypełniony opatrunkiem jest bardziej narażony na uszkodzenia tkanek twardych.
W tej sytuacji, kiedy podejmujemy nadzwyczajne środki ostrożności przy COVID 19 dobre leczenie kanałowe jest obarczone ryzykiem. Wymagana odzież ochronna uniemożliwia precyzyjną pracę, która jest podstawą leczenia kanałowego. Dlatego lepiej poczekać i skończyć leczenie profesjonalnie nie narażając pacjenta na dodatkowe koszty.
Sytuacją, w której bezwzględnie podejmujemy działanie i otwieramy zęba jest ból. Jednak bardzo rzadko zdarza się to w przypadku naszych Pacjentów, ponieważ tak zabezpieczamy zęby w leczeniu kanałowym w naszej klinice, że nic nie ma prawa dostać się do środka.